Informacje o projekcie
Centrum Progres jest projektem szczególnym – aby skorzystać z pomocy nie są wymagane żadne skierowania i można pozostać anonimowym*. Każdy może spędzić w placówce tyle czasu, ile potrzebuje i to w sposób, który jest dla niego komfortowy – można np. posiedzieć w ciszy, poczytać książkę, pograć w gry planszowe, porozmawiać z innymi uczestnikami projektu lub jednym z naszych specjalistów. Ważne jest jednak zachowanie reguł, u podłoża których leży szacunek dla godności innych osób, kulturalne zachowanie w grupie oraz zachowanie porządku w Centrum. Placówka powstała jako alternatywna dla istniejących dziennych ośrodków wsparcia i jest to dzienne niestrukturyzowane centrum dla osób z problemami psychicznymi. Główną ideą ośrodka jest samopomoc – użytkownicy nie potrzebują skierowania ani żadnego planu wsparcia, aby mogli korzystać z oferty centrum czy uczestniczyć w różnorodnych zajęciach.
* W związku ze szczególną sytuacją pandemii COVID-19, do odwołania projekt nie jest anonimowy – należy podać imię i dane kontaktowe, aby w sytuacji zagrożenia wirusem była możliwość skontaktowania się z uczestnikami projektu.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest zapewnienie wsparcia osobom i rodzinom doświadczającym problemów psychicznych w nowej formule poprzez prowadzenie Centrum Progres.
Cel projektu realizowany jest poprzez:
- wsparcie emocjonalne osób zagrożonych lub doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym;
- dostęp do informacji na temat sieci organizacji, placówek, instytucji oferujących różne formy pomocy;
- konsultacje ze specjalistami, tj. psychologami, psychoterapeutami, pracownikiem socjalnym, prawnikiem;
- dostęp do rehabilitacji społecznej poprzez udział w różnego rodzaju imprezach sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i turnusach rehabilitacyjnych;
- rozwijanie posiadanych i zdobywanie nowych umiejętności społecznych;
- czynny udział użytkowników w pracach Centrum;
- poznanie zasad zdrowego stylu życia;
- wymianę doświadczeń z innymi osobami, które doświadczają kryzysu lub go przezwyciężyły.
Adresaci projektu
Czekamy na każdą osobę dorosłą, która czuje się zagubiona, zagrożona lub nie radzi sobie z problemami codziennego życia, bądź kryzysowymi wydarzeniami w życiu osobistym.
Zapraszamy wszystkich bez względu na pochodzenie, narodowość, światopogląd i status materialny – każdy człowiek zostanie u nas przyjęty z poszanowaniem i empatią.
Projekt kierowany jest do mieszkańców miasta Poznania.
Nasza oferta
Zapewniamy bezpieczne, spokojne miejsce, gdzie każdy będzie wysłuchany. Wspieramy działania samopomocowe, grupy wzajemnego zrozumienia oraz działania pomagające lepiej żyć z ludźmi i z samym sobą. Wzmacniamy naturalne zasoby i możliwości rozwoju osób, które do nas przyjdą.
Zajęcia w Centrum prowadzone są w formie klubowej i użytkownicy sami decydują o ich formach. Aktualnie udostępniamy bezpłatny dostęp do komputera i Internetu. Uczestnicy mają możliwość uczestniczenia w specjalnych grupach hobbistycznych. Regularnie organizowane są spotkania z grami planszowymi, zajęcia plastyczno-artystyczne, prelekcje filmów wraz z dyskusją czy wspólne wyjścia do teatru, na spacer lub przejażdżki rowerowe.
Oferujemy również wsparcie psychologiczne – różnorodne warsztaty (zapotrzebowanie na tematy zgłaszane przez uczestników) oraz indywidualne konsultacje prowadzone z psychologiem (także w formie zdalnej – przez telefon, Skype lub Zoom).
Partner projektu
Projekt jest dofinansowywany ze środków miasta Poznań.